Sisältö
Tein tuossa taannoin huonesuihketta, jonka totesin myös loistavaksi hiussuihkeeksi. Tällä sai aivan ihanan tuoksun hiuksiin! Se(kin) DIY tekele oli vain luonnollisia aineita sisältävä, joten senkin puolesta sitä voi käyttää sitä huoletta hiuksiin. Lupasin kuitenkin kokeilla kuitenkin oikean hiussuihkeen tekemistä, joka toimii samalla vähän hiuksiin jätettävän hoitoaineen ja muotoiluaineen tapaan. Päädyin suolasuihkeeseen, jossa on eteeristen öljyjen lisäksi kookosöljyä. Nämä molemmat sopivat myös suosittuun Curly Girl-metodiin.
Ohje
- 2 dl Keitettyä tai tislattua vettä
- 1 tl *Himalajan kristallisuola (tai esim. merisuola)
- 1 tl *Kookosöljy
- 15 tippaa Copaiba eteerinen öljy
- 5 tippaa *Seetripuun eteerinen öljy
Liuotin suolakiteet ja kookosöljyn lämpimään veteen. Sitten vaan kaikki aineet spraypulloon ja ravistus. Tätä seosta täytyy ravistella muutenkin ennen käyttöä, sillä öljy ja vesi eivät sekoitu keskenään. Tämä suihke tuntui hyvältä hiuksissa, silotti ja antoi kiiltoa. Lisäksi tästäkin tulee mukava tuoksu hiuksiin, hento kookos antaa oikean välimeren tuulahduksen. Tämä hiuksiin jätettävä hoitoaine-spray säilyy hyvänä pari kuukautta.

Miksi valitsin nämä ainesosat hiussuihkeen tekoon?
- Kookos – Antaa hiuksille kiiltoa ja kosteutta. Halusin saada samaa vaikutusta, mitä hiuksiin jätettävä hoitoaine tekee. Kookosöljyllä on myös antibakteerinen vaikutus, joten se ehkäisee sieni- ja bakteerikasvustoja.
- Copaiba – Tälläkin on kosteuttavia ominaisuuksia siinä on mukava, pehmeä ja mieto tuoksu. Sanotaan, että copaiba vahvistaa muiden eteeristen ljyjen hyviä vaikutuksia.
- Seetripuu – Setripuu on sopinut minun iholle ja hiuksille todella hyvin! Tämä auttaa saamaan hiuksista terveemmän näköiset.
Tämä hiuksiin jätettävä hoitoaine olisi voinut sisältää öljyjä tasamäärän eli 10+10 tippaa, mutta yritin vähän leikata seetripuun voimakasta tuoksua. Aluksi tämä öljy tuoksui taivaalliselle, mutta yhtäkkiä en pitänytkään tuoksusta. Eteerisissä öljyissä on se hauska puoli, että jotkut ”muuttuvat” hyväntuoksuisesta ei-niin-hyväntuoksuisiksi ja päinvastoin. Nämä ovat voimakkaita öljyjä, joiden avulla voi tukea kokonaisvaltaista hyvinvointia. Siksipä keho voi alkaa tykkäämään tai karsastamaan tuoksua syystä X. Olen kuullut sanottavan, että se tuoksu mistä ei pidä, on juuri se mitä keho tarvitsee eniten. Mene ja tiedä, seetripuu tuntuu sopivan hyvin minun iholle, joten siksi haluan käyttää sitä. Odotan sitä hetkeä, että tuoksureseptorini päättää taas tämän olevan hyvä tuoksu 🙂